Ielas garumā

Stokholmas iela

Stokholmas ielai ir divas atšķirīgas daļas. Vecāko veido bijusī Štrālzundes iela, kurā atrodas sešpadsmit arhitekta Georga fon Tīzenhauzena projektētās tā sauktās dvīņu mājas. Jaunāko Stokholmas ielas daļu izveidoja uz Grāves un Annas muižas zemes. Labo pusi sāka apbūvēt trīsdesmitajos gados, bet kreiso pusi – jau padomju laikā. Pēdējā savrupmāja, ko atļāva uzcelt padomju vara, ir Skulmju ģimenes māja, bet, kā saka māksliniece Džemma Skulme: «tā vairāk ir domāta mākslai, nevis dzīvošanai».
Daudziem Mežaparka iemītniekiem lūdzām kartē iezīmēt to rajonu, kurā viņi jūtas kā mājās, un raksturot, kāpēc viņiem patīk tur dzīvot. Daudzi minēja tās pašas vērtības, kas izceltas apkaimes līdzsvarotas attīstības plānā: daba, klusums un drošības sajūta. Vai arī pilsētas domei tās ir galvenās vērtības?

https://replay.lsm.lv/lv/ieraksts/ltv/264375/ielas-garuma-stokholmas-iela

Siguldas prospekts

Siguldas prospektam ir kāda īpatnība – tas sākas un beidzas pie Meža prospekta. Tādēl, norunājot tikšanos šajā saskares punktā, allaž jāpiebilst, kurā Siguldas prospekta galā būsi. Citādi var nesatikties. Bet tikties ir vērts, jo ielas arhitektūra ir tik daudzveidīga, bet tās iemītnieku dzīves stils un likteņi uzbur spilgtas laikmeta ainiņas. Kaut vai mūsu kolēģa Edvīna Dāvidsona kolorītais stāsts, kurā ir gan sporta uzvaras un kašķis ar Sarenes jeb Sarkandaugavas puikām, gan tracis ap sabojāto Staļina plakātu un ģimenes rūpīgi glabāta relikvija – krūzīte, kas dāvāta Edvīna vectēvam Jānim Rozenbergam. Viņš piedalījies Latvijas Republikas proklamēšanā 1918. gada 18. novembrī.

https://replay.lsm.lv/lv/ieraksts/ltv/262107/ielas-garuma-siguldas-prospekts

Meža prospekts

Pirmais, ko daudzi nosauktu Meža prospektā, ir Rīgas Zooloģiskais dārzs, kas ierīkots 1913. gadā pēc Hermaņa Zeiberliha un Georga Kūfalta ieceres. Gandrīz simt gadu garajā mūžā Zooparks piedzīvojis traģiskus un komiskus mirkļus, balansējis uz iznīcības robežas un ticis iesaistīts politiskās intrigās.
Meža prospektā ēkas ir tikai vienā malā, jo otrpus ielai plešas mežs. Mežs ir visas apkaimes kopīga vērtība, par kuru nācies cīnīties ne reizi vien, kad parādījies kārtējais apbūves projekts. Sportam un atpūtai gan mežā varētu vēl daudz ko vēlēties. Kādreiz Mežaparkā taču bija lieliska slidotava, ar tikpat labu ledu kā slavenajā Medeo, bet pēckara paaudzes ar nostaļģiju atceras atrakciju parku un bērnu dzelzceļu.
Likteņstāstu kamolā ievijas gan stāsts par Latvijas linu un kaņepāju monopola direktora Rūdolfa Ložes namu, gan ebreju vēstures autora Simona Dubnova traģiskais liktenis holokaustā un keramiķes Violetas Jātnieces piedzīvotais sava tēva pašrocīgi būvētajā mājā.

https://replay.lsm.lv/lv/ieraksts/ltv/263514/ielas-garuma-meza-prospekts

E.Glika iela un J.Janševska prospekts

Glika ielas nosaukumā nez kāpēc pazudis priekšvārds, kas skaidri apliecinātu: tā mēs godinām Ernstu Gliku – cilvēku, kurš latviski pārtulkojis Bībeli. Janševska prospekts, kurā nav nevienas mājas, bet ikdienā sastopami sportisko aktivitāšu cienītāji, savu vārdu dabūjis par godu rakstniekam Jēkabam Janševskim. Viņa spalvai pieder trīs romāni par seno Kursu un… vimpiņu valodas patents. Glika iela strikti sadalās divās daļās: vienā ir lielākoties divdesmitā gadsimta pirmajās desmitgadēs būvētās tā sauktās dvīņu mājas, bet otrā – tipiska padomju laika apbūve. Šo māju būvētājiem nācies pielietot dažādas viltības, lai uzvarētu padomju birokrātiju. Arī ielas vecākajā galā ir daudz gan sarežģītu, gan amizantu likteņstāstu. Vienu no mājām Glika ielā uzcēlis Vladimirs Hivroks – meistars, kurš zināja podiņu krāsns glazūras noslēpumu. Podiņu krāsns ir vienīgā vērtība, kas palikusi pirmskara deju pedagoga Sergeja Vahramejeva namā pēc padomju laika komunālās postažas.

https://replay.lsm.lv/lv/ieraksts/ltv/264185/ielas-garuma-eglika-iela-un-jjansevska-prospekts

Roberta Feldmaņa un Stendera iela

Ceļš no Mežaparka baznīcas līdz Ķīšezeram ir Roberta Feldmaņa iela visā garumā. Tas ir jau astotais nosaukums ielai, kas tika ierīkota 1902. gadā. Roberts Feldmanis bijis mācītājs Mežaparka baznīcā un spējis saglabāt baznīcu visus padomju gadus, lai gan vairākas reizes tika mēģināts šo “pretpadomju perēkli” iznīcināt. Astoņdesmitajos gados nelielā baznīciņa kļuva par vienu no Atmodas simboliem, bet R. Feldmaņa “dēli” – jaunie mācītāji – sāka kalpot luterāņu baznīcās visā Latvijā. Stendera iela ierīkota desmit gadus vēlāk nekā tagadējā R. Feldmaņa iela un interesanti, ka apbūve sākusies no ielas vidus ar Mežaparkam tik raksturīgajām dvīņu mājām. Aiz Stendera vārda “slēpjas” vācbaltu mācītājs un izgudrotājs Gothards Frīdrihs Stenders jeb Vecais Stenders, kuru šogad pieminām 300. dzimšanas dienā.

https://replay.lsm.lv/lv/ieraksts/ltv/264958/ielas-garuma-roberta-feldmana-un-stendera-iela

Ezermalas iela

Ezermalas iela varētu būt viena no gleznainākajām Rīgas ielām, jo tā vijas gar Ķīšezera krastu. Ne jau velti tur atradušās vairāku muižu dzīvojamās ēkas. Vai ielas garumā kaut kas vēl liecina par Jauno un Heila muižu, Ēlera un Dragūnmuižu, Annas un Meijermuižu? Bijušās godības pēdas vēl ieraugāmas Grāves muižas gruntsgabalā. Latvijas brīvvalsts laikā tur atradās rīdzinieku vidū tik populārais Saules dārzs un Latvijas mazpulku mītne, bet pēc kara bērnu parks un Jauno naturālistu stacija. Tagad parks nīkuļo, gluži tāpat kā daļēji aizaugusī Ķīšezera krastmala. Tikai vietām tuvējo namu saimnieki sakopuši izpostīto ūdensmalu, bet ezera dzīlēs vēl slēpjas bezatbildīgi izgāzta draza, kas apdraud peldētājus. Skumja un pamesta kāpas virsotnē slejas «Villa Wasa»jeb Dr. K. Haha klīnika ar gleznainiem balkoniem, terasēm un jumta izbūvēm. Turklāt izcils piemērs, kā uzturēt senās ēkas, nav tālu jāmeklē. Ielas pretējā pusē lieliski atjaunota dvīņuēka «Villa Vain», tagad Valeikas nams.

https://replay.lsm.lv/lv/ieraksts/ltv/267176/ielas-garuma-ezermalas-iela-riga

Cimzes, Dārziņa un Velmes ielas

Trīs ielas Mežaparkā, kuras nosauktas mūsu kultūras darbinieku vārdos. Jēkabs Velme ir jaunlatviešu kustības dalībnieks un izdevis pirmās nacionālās atmodas laika žurnālu «Austrums», bet Jānis Cimze ir latviešu kora mūzikas pamatlicējs un komponists. Viņa latviešu tautas dziesmu apdares, gluži tāpat kā komponista Emīla Dārziņa dziesmas, pieder Dziesmu svētku zelta fondam. Ielu nosaukumos ar pilnu vārdu pagodināts vienīgi Emīls Dārziņš, bet katrai no trim Velmes ielas ēkām ir plāksnīte ar… atšķirīgu ielas nosaukumu.

https://replay.lsm.lv/lv/ieraksts/ltv/262098/ielas-garuma-cimzes-darzina-un-velmes-ielas

Annas Sakses iela

A. Sakses iela, sākumā Samsona iela, ir viena no pirmajām ielām Mežaparkā (Ķeizarmežā) – dārzu pilsētā, kas Rīgas kartē parādījās 20. gadsimta sākumā.Tā bija villu kolonija priežu mežā starp kāpu pauguriem ar tam laikam modernām, oriģinālām mājām, kas tika novietotas tā, lai cilvēks nezaudētu saikni ar dabu. Kādas pārmaiņas iela piedzīvojusi 112 gadu garumā un kā šis kultūrvēsturiskais mantojums sader ar mūsdienu cilvēka dzīves filozofiju?

https://replay.lsm.lv/lv/ieraksts/ltv/264954/ielas-garuma-annas-sakses-iela

Sudrabu Edžus un Līgatnes iela

Pilsētas iedzīvotāju skaitam pieaugot, daudzi Rīgas patricieši vēlējās dzīvot ārpus pilsētas mūriem, svaigā gaisā. 19. un 20. gadsimta mijā sāka veidoties viena no pirmajām dārzu pilsētām Eiropā Kaizervalde jeb Mežaparks.

Oskara Agtes villa Sudrabu Edžus ielas sākumā simbolizē dārzu pilsētas stilu un tās iemītnieku domāšanas veidu. Lielākoties tie bija vācbaltieši, bet viens no pirmajiem tur savu māju uzcēla arī latvietis, grāmatvedis Kārlis Upenieks. Viņa ģimene ir spilgts piemērs latviešu neatlaidībai un alkām pēc izglītības. Upeniekam kaimiņos villā Gertik dzīvojusi viena no 20. gadsimta izcilākajām latviešu sievietēm Antonija Lūkina – rakstniece Ivande Kaija. Cieša draudzība viņu saistīja ar Raini un Aspaziju.

Ielas pēdējo namu pēc Otrā pasaules kara uzcēla Oto Lūsis. Latviešu strēlnieks, būvuzņēmējs, represētais un Mežaparka baznīcas pērminderis. Par spīti drūmajam padomju laikam, šajā mājā prata priecāties, un komponiste Elga Īgenberga tur rada iedvesmu tik populārajai dziesmiņai par riču raču.

Līgatnes iela ir maza šķērsiela, kas sākas pie Sudrabu Edžus ielas. Padomju laikā tur apmetās mūsu operas prīma Milda Brehmane – Štengele. Viņas mājā pulcējās izcila sabiedrība un skanēja izcila mūzika.

https://replay.lsm.lv/lv/ieraksts/ltv/263523/ielas-garuma-sudrabu-edzus-un-ligatnes-iela

Mežaparka Attīstības biedrība (MAB) ir dibināta 1997. gadā un savā darbībā balstās uz brīvprātīgo biedru principa. Biedrības ikdienas darbu nodrošina valde septiņu valdes locekļu sastāvā, kuru reizi gadā no sava vidus ievēlē biedrības biedri. Biedrībā laipni aicinām iestāties ikvienu, kam rūp līdzsvarota Mežaparka apkaimes attīstība un ar to cieši saistītā sava, šajā unikālajā apkaimē esošā īpašuma vērtības saglabāšana. Novērtējam ikviena Mežaparka iedzīvotāja iniciatīvu un ieceres, kā arī savu veltīto laiku un enerģiju šo ieceru īstenošanā. Biedrības darbībā vienmēr cenšamies salāgot Mežaparka iedzīvotāju izteiktos viedokļus, ekspertu ieteikumus un sadarbības attiecību nepieciešamību ar atbildīgajām Rīgas domes institūcijām.

Mežaparka Attīstības biedrība

  • Lībekas iela 27
  • 67518014; 26439557
  • mezaparks@gmail.com
  • Reģ. Nr. 40008030889
  • AS “SWEDBANK” LV76 HABA 0001 40J0 3774 2

Pieraksties jaunumiem

© 2024 Mežaparka Attīstības biedrība
Izstrāde verpejs.lv

Mežaparka Attīstības biedrība (MAB) ir dibināta 1997. gadā un savā darbībā balstās uz brīvprātīgo biedru principa. Biedrības ikdienas darbu nodrošina valde septiņu valdes locekļu sastāvā, kuru reizi gadā no sava vidus ievēlē biedrības biedri. Biedrībā laipni aicinām iestāties ikvienu, kam rūp līdzsvarota Mežaparka apkaimes attīstība un ar to cieši saistītā sava, šajā unikālajā apkaimē esošā īpašuma vērtības saglabāšana. Novērtējam ikviena Mežaparka iedzīvotāja iniciatīvu un ieceres, kā arī savu veltīto laiku un enerģiju šo ieceru īstenošanā. Biedrības darbībā vienmēr cenšamies salāgot Mežaparka iedzīvotāju izteiktos viedokļus, ekspertu ieteikumus un sadarbības attiecību nepieciešamību ar atbildīgajām Rīgas domes institūcijām.

Mežaparka Attīstības biedrība
  • Lībekas iela 27
  • 67518014; 26439557
  • mezaparks@gmail.com
  • Reģ. Nr. 40008030889
  • AS “SWEDBANK” LV76 HABA 0001 40J0 3774 2
Pieraksties jaunumiem

© 2024 Mežaparka Attīstības biedrība
Izstrāde verpejs.lv